GIT alapok II
Posted by Lázár István
Az előző bejegyzésben elkezdtük a Git alapjainak áttekintését, ebben az írásban továbbra is némi elmélet következik, a fejlesztői ágakkal, branch-kel fogunk foglalkozni.
Szinte valamennyi verziókezelő rendszer biztosít lehetőséget fejlesztési ágak, elágazások létrehozására és kezelésére. A branch-ek fő feladatai:
- a fejlesztés ne csak egyetlen szálon legyen lehetséges,
- a fejlesztés egyszerűen modulokra és fejlesztési fázisokra felosztható legyen,
- az egyes branch-ek fejlesztése egymástól függetlenítve, szeparálva történhessen.
A különböző branch-ek egymással párhuzamosan léteznek, lehetőség van a branch-ek közötti váltásra és azok eggyesítésére, egybefűzésére is. A local reposítory kiinduló pontja, gyökere az első commit, az ezt követő összes commit és branch ebből vagy ennek leszármazotjaiból ered. Minden repository rendelkezik legalább egy branch-el (master).
A fejlesztői ág céljának elérésekor az adott branch összeolvasztásra, összefésülésre kerül a master branch-el vagy valamely más fejlesztői ággal, a folyamat és a parancs neve a merge.
Az elérhető branch-ek listázása:
$ git branch
Az új fejlesztői ág létrehozása az alábbi paranccsal történik:
$ git branch <új branch neve>
A fejlesztői ágak között a következő parancs használatával válthatunk:
$ git checkout
A különböző branch-ek összeolvasztása a merge paranccsal történik. Első lépésként át kell váltanunk abba fejlesztői ágba, amelybe szeretnénk beolvasztani a kiválasztott ágat, majd alkalmazni merge parancsot.
$ git checkout master
$ git merge